Apotekarsocietetens museum öppnar åter sina dörrar

Efter flera år av renovering öppnar Apotekarsocietetens museum åter sina dörrar den 20 februari 2025. Mitt i centrala Stockholm ligger den dolda kulturskatten som erbjuder en unik inblick i läkemedlens och apotekens historia. 

I museet på Wallingatan har olika rum olika teman. Tillsammans ger de en unik inblick i läkemedlens och apotekens historia.

Det farmacihistoriska museet, som funnits på samma adress sedan 1980-talet, har länge varit en väl bevarad hemlighet i Stockholms kulturliv. Under renoveringen har samlingarna varit nedpackade, men nu återvänder museet i ny skepnad i sitt ursprungliga hem på Wallingatan 24. Besökare får uppleva en fascinerande resa genom århundraden av läkemedelsutveckling och apoteksväsendets historia.

─ Många tänker på apotek som en plats där man hämtar medicin. Men utställningen visar hur djup och bred kunskap farmaceuter har haft genom historien – om kemi, växter, latin och läkemedelstillverkning. Det blir en aha-upplevelse för många! säger Annika Wickman, kulturarvschef på Apotekarsocieteten.

Annika Wickman, kulturarvschef på Apotekarsocieteten.

Ett museum med unika samlingar 

Museet, som drivs av Apotekarsocieteten, sträcker sig över tre våningar och presenterar en rik samling föremål och berättelser:

•Läkemedelstillverkning – Se hur läkemedel framställdes historiskt, från pillertrillning till dosering av huvudvärkspulver.

•Läkemedlens utveckling – Se hundratals läkemedelsförpackningar som speglar läkemedelsindustrins framväxt och förändring.

•Hus- och reseapotek – Utforska fascinerande schatull med läkemedel, som använts på fartyg, slott och landsbygd.

•Historiska apoteksskyltar – Få en inblick i apotekshistoria genom gyllene skyltar från svunna tider.

•Oväntade produkter – Upptäck udda läkemedel som enhörningshorn, mumiepulver och radioaktivt vatten.

En kulturskatt mitt i Stockholm 

Med sin unika samling och centrala läge erbjuder Apotekarsocietetens museum en plats för kunskap, reflektion och historisk upptäckarglädje, om bot och lindring mellan födelse och död.

─ En rundtur i museet ger en inblick i hur läkemedel och apotek har förändrat människors liv genom historien. Vi ser verkligen fram emot att välkomna besökare och dela den här kunskapen med fler! säger Annika Wickman.

Lena Ring är VD på Apotekarsocieteten.